Legislatia muncii: Perioada de proba constituie vechime in munca?

Explicam legislatia muncii si daca nu suntem juristi, si daca nu suntem experti in legislatia muncii. Unii dintre noi sunt specialisti in legislatia muncii si au studiat domeniul foarte mult timp.

Unii dintre noi au chiar o mega pasiune pentru tot ce inseamna legislatia muncii si se ocupa sa se tina la curent cu ce misca in acest domeniu.

Astazi tratam un subiect important de legislatia muncii: Perioada de proba constituie sau nu vechime in munca?

Da, perioada de proba constituie vechime in munca. Este o regula pe care Codul Muncii o contine si noi trebuie sa o aplicam ca atare.

Angajatorul achita salariul integral pentru perioada de proba si are incheiat un contract de munca cu salariatul pe care il tine in perioada de proba.

Si toata perioada de proba va constitui vechime in munca. Atat cat va fi de lunga. Fiindca stim ca perioada de proba se poate intinde pe o perioada de timp acceptata de parti.

Ce vreau sa spun cu asta?

Codul muncii, Art. 31, alineatul (3): Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Asadar, atat cat va dura perioada de proba (poate sa dureze si 2 zile daca partile nu se inteleg), aceasta perioada va constitui vechime in munca.

Sa fim sanatosi, sa avem succes in tot ce facem si spor la legislatia muncii!

S-ar putea să-ți placă și...